Millionenschatz in Kutnohorsk: Frühmittelalterliche Münzen sind einer der größten Funde des letzten Jahrzehnts

Kategorien: Münzwesen - Numismatik , Schätze , Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien

In der Region Kutná Hora wurde ein außergewöhnlicher Schatz an frühmittelalterlichen Denaren aus der Wende vom 11. zum 12. Die ersten Münzen wurden von einer Frau gefunden, die auf einem Feld spazieren ging. Archäologen wurden hinzugezogen und setzten Metalldetektoren ein, um weitere zu finden. Insgesamt wurden mehr als 2 150 Münzen entdeckt, die wahrscheinlich in der Prager Münzanstalt aus importiertem Silber geprägt wurden.

Es handelt sich um das bisher größte frühmittelalterliche Depot in der Region Kutná Hora. Die Münzen wurden wahrscheinlich in der Prager Münzstätte geprägt. Bisher wurden Münzen von drei Přemysliden-Herrschern identifiziert, insbesondere von König Vratislav II. und den Prinzen Břetislav II. und Bořivoj II. aus der Zeit zwischen 1085 und 1107. Die Münzen wurden ursprünglich in einem Keramikgefäß aufbewahrt, von dem nur der Boden erhalten ist; der Rest wurde im Laufe der Jahrhunderte durch Pflügen zerstört...

Archäologen gehen davon aus, dass der Schatz im ersten Viertel des 12. Jahrhunderts deponiert wurde, in der turbulenten Zeit der Kämpfe der Mitglieder der Přemysliden-Dynastie um den Prager Fürstensitz. Im Jahr 1085 verlieh Kaiser Heinrich IV. vom Heiligen Römischen Reich dem Přemyslidenfürsten Vratislav II. den Titel des ersten Königs von Böhmen. Der Thron war jedoch nicht erblich, und so stritten sich seine Brüder, Neffen und Söhne jahrelang um ihn.

Nach Vratislavs gewaltsamem Tod folgte eine lange Zeit der Instabilität, wiederkehrender Streitigkeiten und Kämpfe. Vielleicht sollten die Münzen als Lösegeld für die Soldaten einer der Kriegsparteien verwendet werden oder wurden zur Kriegsbeute. Zu jener Zeit stellte der Satz eine riesige und für den Durchschnittsbürger völlig unerschwingliche Summe dar, die nach Ansicht des Archäologen Filip Velímský vom Institut für Archäologie der CAS dem heutigen Millionen-Jackpot im Lotto entsprechen könnte.

Einigen Quellen zufolge konnte man mit einem Denar im 12. Jahrhundert 10 Hühner kaufen. Bei den heutigen Preisen von etwa 300 CZK pro Huhn könnte ein Satz von 2 150 Denaren den heutigen Wert von 6,5 Millionen CZK erreichen. Anderen Angaben zufolge sollte ein Denar einen Mann einen Monat lang ernähren. Wenn er dem heutigen Durchschnittslohn von etwa 39.000 CZK entspricht, könnte der Wert von 2.150 Denaren den heutigen 84 Millionen CZK entsprechen! Andere Quellen geben an, dass ein geschickter Handwerker 2 bis 4 Denare pro Monat verdienen konnte. In Wahrheit ist es jedoch sehr schwierig, die genaue Umrechnung in die heutige Zeit zu bestimmen - je nach Zeit, Wirtschaftslage, Inflation oder Marktkräften.

Genaue Preise für einzelne Waren sind schwer zu dokumentieren, da nur wenige Aufzeichnungen aus dieser Zeit erhalten geblieben sind, ebenso wie Aufzeichnungen über die Löhne einzelner Berufe. Darüber hinaus wurde ein erheblicher Teil der Zahlungen häufig in Form von Sachleistungen wie Verpflegung oder Unterkunft erbracht. Auf diese Weise wurde sichergestellt, dass die Arbeiter Zugang zu grundlegenden Dingen des täglichen Bedarfs hatten, ohne dafür Geld eintauschen zu müssen. Das frühe Mittelalter war durch eine starke Abhängigkeit von der landwirtschaftlichen Produktion und der Selbstversorgung der Gemeinschaften gekennzeichnet, was auch die wirtschaftliche Struktur und die Formen der Entlohnung beeinflusste. In jedem Fall war der Wert der Schätze für den einfachen Mann der damaligen Zeit unvorstellbar.

Der Denarschatz aus Kutnohorsk gilt als einer der größten Münzfunde des letzten Jahrzehnts. Er wird derzeit von Experten des Instituts für Archäologie der CAS und des Tschechischen Museums bearbeitet.Kutná Hora bearbeitet, wo für den nächsten Sommer eine Ausstellung geplant ist. Die Münzen werden inventarisiert, gereinigt, konserviert, fotografiert und numismatisch ausgewertet. Sie werden klassischen und Röntgenaufnahmen sowie Spektralanalysen unterzogen. Durch die Analyse der Legierung aus Silber, Kupfer, Blei und anderen Spurenmetallen wird es möglich sein, die Herkunft des verwendeten Silbers zu bestimmen.

Video

Roman Nemec

Quellen: thehistoryblog.com, idnes.cz, arup.cas.cz, foxnews.com, miamiherald.com, mzm.cz

Das Depot enthielt 2150 Silberdenare

Münzen in der Ausgrabung

geborgen aus

Markierung der Münzen in der Ausgrabung

Münzen in situ

Anhäufung von Münzen in der Ausgrabung

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

:-O

To je mazec... 👍🙂

Pěkný. ;-)

Vlhký sen :-D

BĚŽNE SE PŘECHÁZÍ LIDI (žena s manželem )PO POLI ,A VŠÍMNOU SI MINCI ...
dle prvých mně známich správ tomu bylo i v tomto případe ....

Lýbí se mi pazaž s ocelovou špachtlý rýt kolem mincí ...
Asi mněl RTG snímky že mněl jistotu že tam kolem nejsou další mince ...
Ale ja laik ,neodborný hledač -vykradač, jsem tak blbý že kopu kolem plastovým Fiskars rýčkem -lopatičkou .
Zase ich někdo dovedl na místo činu ...
Rád bych už četl,kdy konečne objeví místo činu i oni .

Věřte, nebo ne, ale bylo tomu tak. Po nálezu a ohlášení první mince, která byla za mne v příliš dobrém stavu na to, aby ležela delší dobu v zemi, jsem nálezkyni poslal, ať se na místě nálezu znovu porozhlédne a výsledkem byla den poté druhá mince. K té do konce týdne postupně přibylo několik dalších kusů a bylo jasno. Při zahájení vlastního zajištění nálezu jsme pak s kolegy z muzea první mince rovněž sbírali z povrchu pouze na základě prosté vizuální identifikace. Vše výše uvedené bylo samozřejmě natočeno a vyfoceno a bude součástí vypublikování celého nálezu.

cechoslovak - mě se zas lýbí tvůj pravopys :-D Mimochodem, já konfident, když jsem dorazil na místo činu, jsem byl svědkem nálezu dalších devíti mincí blýskajících se na povrchu, kterých jsme si všimli bez nějakého extra hledání - takže ano, lokalita šla odhalit už povrchovým sběrem. Ač ti to bude připadat, jako neuvěřitelné, tak lidé se psi se po polích a polních cestách prochází celkem běžně - a nálezkyně, kterou jsem měl tu čest poznat osobně naštěstí nemá některé typické povahové rysy řady dalších a mince nestopila, ani neprodala, ale ohlásila archeologovi. Ten vzhledem ke kumulaci více nalezených kusů na jednom místě a jejich stavu zorganizoval dohledávací akci. Co se té špachtle týče, ta se používala až po skončení dohledávky všech okolních mincí a odstranění svrchní části ornice, kdy bylo třeba vypreparovat samotné dno keramické nádoby. Pokud si chceš přečíst o tom, jak "místo činu" objeví ti oni, zkus nějaké pís. výstupy z terénních výzkumů.

Čechoslovák - tak, jak se hrdě hlásíš ke svému národu, stejně tak hrdě a s úctou by jsi měl přistupovat ke své mateřštině.

Tohle je vážně něco tak hanebného a neuvěřitelného, až to mlátí dveřmi.
Lýbí se mi pazaž se špachtlý... :,-( :,-(

To musí být radost tahat jednu podruhé ze země 🤗
Neuvěřitelný nález 👍😉

Sakra parádní hromádka minciček... :-O :-O :-) :-)
ČSSR - to je tedy komentář o:-)

Nadherny unikatni nalez. :-) A k tomu pravopisu,-je tak odhadem 10% lidi,co si s nim bohuzel nelamou hlavu. A kdyz jsme u toho-vrasky mi dela i pribyvajici pocet anglikanismu do ceskeho jazyka. I v novinach. A ta mluva dnesnich nactiletych,to je teprve hruza. Ti uz snad mluvi napul anglicky,napul cesky. Smutny....

Psaní bez diakritiky, to je teprve hrůza.
Jednoznačně patříš mezi ty, co si s tím nelámou hlavu.

namor-jsem z generace co uz se hur uci nove veci.nebo ani nechci. Jsem jeden z poslednich v cr,co pouziva starou klavesnici kde jsou pod tlacitkem 3 pismena. Byt v novem mobilu. Bohuzel,uz nebyla k dostani verze s diakritikou. Tolik na vysvetlenou. .

joumana - já jsem z generace, kdy školství za něco stálo a učitelé dokázali něco naučit. Moje generace je zde snadno identifikovatelná právě tím, že se snaží psát správně česky.
Musím tedy kalkulovat s tím, že jsi/jste minimálně o jednu až dvě generace starší, tzn. 75+ nebo 95+. Pokud je to ta druhá varianta, tedy 95+, pak se omlouvám za nejapnou reakci nevycválaného mladíka a prosím za prominutí ;-)

:-D

Myslim ze se spisovnou cestinou nemam problem. Proste jen mam mobil bez diakritiky,no...

Jasně, beru pane kolego ;-) :-D

Já píšu tak, jak mě huba narostla 🤷‍♂️🤭😁su pouhý dřevorubec 🤷‍♂️😁 s náma soudruh nepočítal, že budeme jako Jožin Dobrovský 😁 Navíc třeba já su ovlivněný nářečím Valašským a to sa eště hamuju,ináč by na mňa každý čučál s rožglébenú papulú😁🤭Enom pro zajímavost ☝podstatná jména slovesa s "u" sa mluvíja enom s čárkú, brúsek,pútko, púzdro...zájmena sa vyslovujú bez háčkú, negdo neco...., foneticky fšecko ináč..🤷‍♂️
Když od základky, negdo enom mluví a nepiše, prostě zapomene a vyjde ze cvika...
🤷‍♂️ Tož na co jako psát spisovně,když stejně všeci mluvíja nespisovně ☝ aj vy v čechách ☝😁 Vejskáte, furt enom někam chvátáte,pijete mlíko, pejskům hážete klacejčky a když na něco ukazujete, tož povíte ,helé vole koukej...🙈🤭😁
Nález teda Beautiful waaau🤭😁👍

Cémo, krásně jsi to napsal... 👍😀😁

Cémo - tož, ty jsi přesný příklad toho, co jsem napsal.
Jsi ze stejné generace a proto píšeš kráásně a správně česky. Hovoříš a píšeš jazykem svých předků. Tak, jak tě naučila tvoje maminka a babička (babičky mají na náš mentální rozvoj veliký vliv, proto jsem nemohl ji nezmínit) ;-) A protože nejsi žádný blbec a primitiv, tvoje krásná Valašština je prosta hrubých chyb. Už z principu bys nenapsal něco podobného, jako: Lýbí se mi pazaž se špachtlý...
Jak řekl můj kamarád z Děčína: Člověk nemusí vědět vše. Stačí když ví, kde to najít. A v tom se naše generace odlišuje. Když nevím, jak se píše -Lýbí-, zkopíruju to slovo a kouknu se na google do slovníku :-D

Akorát s tím bjůtifle si mě nas.al ale to ty jsi udělal záměrně :-D :-D :-P ;-)

😁no jó napsal sem to schválně a měl sem při tom také husí kožu ,nesnášám ty anglické kvákotiny v českej mluvje 🤭😁👍

Mě to bylo jasné na první dobrou ;-)
Ze spojení dvou odlišných kultur v jednom textu - ...čučál s rožglébenú papulú na beautiful waaau... si musel mít husí kožu nejen ty ale snad i ta klávesnice :-D :-D

No šak jo 😁👍ale jak sem sa už přesvedčíl , tož klábosnica každopádně snese hodně , za ňú je každý neporazitelný , nejkrásnější, nejmúdřejší , ale aj "hlúpí" 🤷‍♂️👍😁 Špachtlý ,takej zvládla bez problému 🤷‍♂️😉😁👍

Zvládne cokoliv, naprosto cokoliv.
Ale pozor na ta nebezpečná písmenka! Dokonale odráží a popisují toho, co je naťukal :-D :-D

Krásnou neděli Cémo. U nás skončila bouřka (hromy, blesky, voda a tak) a tak jdu s Fanky do přírody ;-)

👍já jdu do dílny, venku sice už neprší ale klidně by mohlo 👍
Hlavně si už nevšímaj, žádaných mincí na poli ☝ víš jak to dopadlo posledně 👍🤭😁👍😁 Pěknú nedělu aj tobě 👍👍
Vendoj, tobě také ☝👍👍😉

Klucí, krásně sem si početl o tom našem krásném českém jazyku. Občas to člověku ustřelí, jako třeba mě, v jednom mém příspěvku, ve slově vytrínka 🙈😁
Pro neznalé tam patří měkké i 😁
Ale tady je to někdy do očí bijící... 🙈
Ono jde o 💩 ale vypadá to blbě 😁

Taky vám, a všem přeju krásnou neděli 🙂

A ještě sem furt tápal nad i/y ve slově patina.
Dokonce sem koukal na net, a tam psali že v tomhle slově je to tak nějak jedno, což je zvláštní... 🤔😁 co vy na to ?

Vendo, tak tak👍 já su s těma íčkama také na štíru 🙈😁 a patina sa píše podlevá toho , jestli je dost zelená, kupříkladu když je nadherná a mám s ní erekcu, tož tvrdé a když je obyčejná, tož měkké 👍😉😁

🙈🤣🤣🤣

🙈😁 a to s -z mě dělá takej problémy , ale Z je prej dneskaj nevhodné používat, tož sa také nic neděje👍 🤷‍♂️😁 já si vystačím aj se S 👍 někdo ho pouzivá aj drát za ssebú 🤭😁😁

A s drátama, má evidentní problém, můj mobil🤭😁 mělo tam být, dvakrát 🙈😁Ještě bych vzpomenul na čárky za větú, ale vščíl už udělám tečku, páč mosím dělat 👍😉😁

:-D

To s tím -iy- je Cémo moc pěkně vymyšlené👍
Vendo, i tobě krásnou neděly (z neděle máme obvykle radost a je nádherná ;-) :-D

Namor děkují, já mám krásnou neděli, od rána se válím, už mám v sobě dvě kafé a tři cigárka... 😁
Ale po obědě půjdu něco dělat, asi zajedu pro dřevo ať mám v zimě čím topit... 😁

Vendo..., pomni, abys den sváteční světil! :-D
V neděli nikdy nedělám, proto se to jmenuje neděle - neděleJ. A ty chceš jet na dříví :,-(
Práce nemá nožičky, práce ti neuteče. Dej si ještě kafe, číbuka, natáhni se a dej si dvacet :-)

Ani Bůh v neděli nic nedělal i když je to možná na škodu. Kdyby dělal, mohl zdokonalit Evu :-P :-D

:-D :-D :-D zejtra má u nás chcát a já, když je mokro,tak nevyjedu z toho údolí, zahrabu se v blátě... 🙂

To máš dobrý :-D To musí každý zaměstnavatel akceptovat ;-)

Jdu se natáhnout, čauu.. ;-)

:-)

Poklad jak má být👍🏻☘️
A pro toho Čechoslováka tady, ano, je to celkem běžné že lidé špacírujou i přes pole, viděl jsem takových lidí za pouhý 1 rok hledání celkem dost, a jediný kdo měl detektor jsem byl já si představ.

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben