Starostův poklad stříbrných tolarů a grošů za miliony

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Archeologové ze Státního úřadu pro památkovou péči a archeologii Sasko-Anhaltsko oznámili objev pokladu stříbrných mincí ze 17. století. Našli je stavební dělníci při rekonstrukci historického statku ve Wettinu. Mince představují zejména tolary a groše několika evropských zemí, většina ve velmi dobrém stavu.

Farma ležící uprostřed Wettinu je renovována a udržována spolkem Altstadt Wettin e. V. od roku 2018. Organizace se věnuje záchraně městského kulturního dědictví, kterému v důsledku rozšiřující se moderní zástavby hrozí demolice. Statek pochází ze 16. a 17. století a kdysi sloužil také jako lékárna. Během stavebních prací v prostoru brány na nádvoří bylo asi v 50 cm pod současným povrchem objeveno celkem 285 stříbrných mincí, které pocházejí z konce 50. let 17. století.

Nalezené mince byly v zemi uloženy velmi natěsno, což naznačuje, že byly původně v nějakém organickém vaku, tašce nebo těsně zabaleny v látce. Pocházejí z různých evropských mincoven a představují pestrou směsici tehdejších měn. Většina mincí jsou regionální saské ražby, včetně Schreckenberských grošů a křížových tolarů Alberta VII. Habsburského ražených ve Španělském Nizozemí. Skladba mincí ukazuje na rozsáhlé obchodní vazby té doby, protože obsahuje ražby různých německých států, Rakouska, Nizozemska, Švýcarska či Itálie. Nejstarší mince ve sbírce pochází z roku 1499, nejnovější byla ražena v roce 1652.

Mince byly pečlivě vyjmuty, katalogizovány a ošetřeny v restaurátorské dílně Státního úřadu pro památkovou péči a archeologii Sasko-Anhaltsko (LDA). Podle Dr. Olivera Dietricha z LDA „Je obtížné určit dřívější kupní sílu, ale poklad mincí s vysokým obsahem stříbra jistě představoval značnou hodnotu,“ vysvětlil s tím, že pravděpodobně odpovídal výdělku, který by si řemeslnický mistr vydělal za deset let, což by se hrubě převedeno rovnalo asi dnešním 12,3 milionům korun.

Poklad obsahuje také několik vzácných mincí, které se v Sasku-Anhaltsku vyskytují jen zřídka: např. italské scudo Odoarda Farnese z roku 1630 a tallero ražené Cosimem II de' Medicim v roce 1620. Historické záznamy naznačují, že pravděpodobným vlastníkem pokladu mohl být prominentní obchodník a bývalý starosta města Wettin pan Johann Dondorf, který v domě bydlel v době uložení pokladu. Dondorf byl známý svým značným bohatstvím, pocházejícím ze zemědělství, vinařství a pivovarnictví. Mince skryl zřejmě krátce koncem třicetileté války, kdy v regionu probíhal významný hospodářský a sociální otřes.

 „Kromě vědeckého významu je nález Wettinských mincí také vynikajícím příkladem toho, jak důležitým přínosem pro naše znalosti může být dobrovolná práce v úzké spolupráci s příslušnými orgány pro ochranu budov a archeologických památek Saska-Anhaltska,“ doplnila Dr. Claudia Beugerová, dozorující archeoložka a členka sdružení Altstadt Wettin e. V.

Roman Němec

Zdroje: heritagedaily.com, archaeologymag.com, miamiherald.com

jedna z mincí - italské tallero

mince in situ

statek ve Wettinu

Wettinské mince

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc hezky napsáno ✌️

Děkuju :-)

Nemělo se to najít na statku, ale uprostřed lesa. Pak by to bylo jako vystřižený z mýho snu. Krásnej poklad! :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru