Ledový muž Ötzi – vypadal jinak a pocházel odjinud. Nová studie vyvrací dosavadní představy

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Ötziho zachovalé tělo z doby měděné mezi lety 3350 – 3120 př. n. l. bylo objeveno turisty v Alpách poblíž rakousko-italské hranice v roce 1991. V roce 2012 proběhla první analýza DNA, která našla v předcích mumie genetické znaky stepních pastevců z východní Evropy. Nejnovější vysoce kvalitní genová analýza sekvenování DNA však předchozí výsledky vyvrací. Ötzi měl mnohem blíže k raným anatolským farmářům. Studie také přináší zcela odlišné informace o Ötziho vzhledu.

Podle DNA studie z roku 2012 měl nést geny stepních lidí tzv. „Jámové kultury“, kteří se do Evropy dostali až staletí po jeho smrti. Nová studie kvalitnějších vzorků odebraných z kyčle vysvětluje, že dřívější výsledek byl pravděpodobně způsoben kontaminací současnou lidskou DNA a přináší nové informace, které zásadně mění pohled na „Ledového muže“. Ve skutečnosti měl více než 92 % anatolských předků, farmářů z oblasti dnešního Turecka, kteří s jejich evropskými současníky lovci a sběrači příliš nekomunikovali.

„Analýza genomu odhalila fenotypové rysy, jako je vysoká pigmentace kůže, tmavá barva očí a mužská plešatost, které jsou v ostrém kontrastu s předchozími rekonstrukcemi, jež představovali muže se světlou pletí, světlýma očima a se značným ochlupením,“ vysvětloval evoluční antropolog Johannes Krause z Institutu Maxe Plancka. „Je pozoruhodné, jak byla rekonstrukce zkreslena naším vlastním předsudkem o člověku z evropské doby kamenné,“ dodal.

„Dosud se věřilo, že jeho kůže ztmavla v průběhu procesu mumifikace,“ řekl Albert Zink, vedoucí Institutu pro studium mumií v Eurac Research, soukromém výzkumném středisku se sídlem v Bolzanu. „Zdá se, že tmavá barva kůže mumie je docela blízká skutečné barvě kůže „ledového muže“ za jeho života,“ doplnil Zink, který je spoluautorem výzkumu publikovaného ve vědeckém časopise Cell Genomics.

„Není až tak překvapivé, že Ötzi byl tmavé pleti. Mnoho Evropanů v té době mělo pravděpodobně tmavší pigmentaci než většina současníků. První evropští farmáři měli ještě docela tmavou pleť, která se postupem času měnila na světlejší při adaptaci na změny klimatu a stravu. Farmáři konzumují ve své stravě mnohem méně vitamínu D ve srovnání s lovci-sběrači,“ vysvětlil Zinc, podle kterého Ötzi konzumoval poměrně hodně masa, což potvrdila také analýza jeho žaludku, v němž se našly zbytky kozorožce a jelena.

„Úplně to nemění naše znalosti o něm, ale některé věci jsou teď jasnější,“ vysvětloval dále Zink. „Ukazuje se, že ledový muž s největší pravděpodobností žil v relativně izolované oblasti s pouze omezeným kontaktem s jinými populacemi a nízkým genetickým fondem z populací lovců-sběračů,“ dodal.

Téměř každá část Ötziho a jeho věcí byla analyzována a vytvořila zajímavý obraz o jeho životě před 5 300 lety. Obsah žaludku poskytl informace o posledním jídle a odkud přišel, jeho zbraně prozradily, že je pravák a jeho oblečení odhalilo, co vlastně lidé z doby kamenné nosili. Zinkův tým doufá, že společně odhalí další podrobnosti, jako je např. složení Ötziho mikrobiomu.

Roman Němec

Zdroje: cosmosmagazine.com, edition.cnn.com, cell.com


Rekonstrukce Ötziho v Jihotyrolském muzeu archeologie bude muset být přepracována


Místo objevu Ledového muže


mapa příbuzných


Ötziho mumie je nejprozkoumanější mumií světa


zvlhčování Otziho těla

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrý den, jmenuji se Ötzi,
Nejste vy ,takovej malej tlustej s brejlema 🤔 vždyť vidíte, že jsem štihlej a bez brejlí 🤷‍♂️😁
Jinak zajímavě zajímavý příspěvek 👍👍

Nakoniec sa možno zistí že to bol cigán na vandrovke.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru