Farmář objevil 1000 let starý vzácný vikinský meč typu Ulfberht

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Při úpravě mnoho let neoraného pole na rodinné farmě v Suldalu v jihozápadním Norsku objevil místní farmář Øyvind Tveitane Lovra s jeho synem vzácný vikingský meč. Lovra se původně domníval, že se jedná o část starého zemědělského vybavení, ale po bližším prozkoumání v předmětu rozpoznal torzo vikinské zbraně. V celé Evropě bylo objeveno jen 170 mečů tohoto typu.

„Rychle jsem si uvědomil, že to není každodenní nález. Pro mě bylo samozřejmostí, že to mám odevzdat. Je to o naší historii a je hezké vědět, co tu bylo v minulosti. Myslím, že tady v Lovře bylo mnoho Vikingů,“ vysvětloval nálezce Øyvind Tveitane Lovra. Po nahlášení objevu místním úřadům byl meč předán archeologům z Muzea archeologie Univerzity v Stavangeru.

Z meče se zachovalo asi 35 cm, v původním stavu by byl asi dvakrát tak dlouhý. Navzdory silné korozní krustě jsou meč i jílec v překvapivě dobrém stavu díky husté jílovité půdě, která meč chránila přes tisíc let. Za pomoci rentgenu byla na čepeli odhalena rytina, která potvrdila, že se jedná o tzv. „Ulfberhtský meč“ – vysoce kvalitní a cenný typ meče vyráběný v Porýní na území dnešního Německa a Francie. Zpravidla býval značený nápisem „+VLFBERHT+“, který je považován za značku mečíře a jeho dílny.

Meče typu Ulfberht jsou známé výjimečnou kvalitou a vysokou technickou úrovní zpracování. Byly ukovány z nejlepších dostupných surovin. Kováři, kteří tyto meče vyráběli, patřili k nejužší řemeslnické špičce. Takové meče byly mezi Vikingy velice oblíbené a ceněné, patřily k symbolům vysokého společenského postavení jejich majitele. Meč ze Suldalu byl předběžně datován do období mezi lety 900 až 1050 n.l.

Většina ze 170 v Evropě nalezených mečů tohoto typu byla objevena v pohřebních kontextech. Jen 45 bylo nalezeno v Norsku a dosud žádný v Rogalandu, tento je první: „Je to velmi vzácný nález. Meč byl ve vikinském věku největším symbolem společenského postavení a bylo privilegiem smět takový meč nosit. Nestává se často, abychom jako archeologové zažili něco takového,“ vysvětloval Lars Søgaard Sørensen, archeolog kulturního dědictví krajské rady. A dodal, že za 25 let kariéry nic podobného nezkoumal.

Archeologové na místě dohledávali za pomoci detektorů kovů, ale nic dalšího už nenašli. Odborníci nyní pracují na konzervaci, aby lépe určili jeho stáří a rozklíčovali význam rytiny na čepeli. Meč ze Suldalu se stává součástí historického dědictví Norska a jeho zkoumání může přinést nové poznatky o vikinském období a jeho technologiích.

Roman Němec

zdroje: rogfk.no, uis.no, livescience.com

nálezce

torzo meče s krustou, pod níž se skrývá překvapivě zachovalý materiál s nápisem

meč pochází z období mezi lety 900 a 1050

rentgenový snímek meče

Archeolog Kim Thunheim z okresu Rogaland a konzervátorka Hege Hollundová

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru